Že kar nekaj časa v okviru planinskega društva Fram deluje tudi odsek za varstvo narave. Vodi ga Vesna Rambaher.

Odsek za varstvo narave v letu 2010
Odsek za varstvo narave v letu 2011

V letu 2008 sta tečaj za varuha gorske narave uspešno zaključila Vesna in Bojan Rambaher. V sklopu tega sta izdelala tudi seminarski nalogi, ki ju z veseljem objavljamo:
Vesna Rambaher: Zavarovane rastline v botaničnem vrtu Tal 2000
Bojan Rambaher: Narava na Pohorju - (negativni) vplivi športnih in rekreacijskih dejavnosti na okolje

V letu 2009 je tečaj za varuha gorske narave uspešno zaključil tudi Matej Šnuderl. Objavljamo tudi njegovo nalogo:
Matej Šnuderl: Predlog ureditve Turnerjeve pešpoti v Planici nad Framom

V letu 2010 je tečaj za varuha gorske narave uspešno zaključila še Urška Kocbek. Objavljamo tudi njeno nalogo:
Urška Kocbek: Varstvo gorske narave na izobraževanju mladinski voditelj

V letu 2010 je tečaj za varuha gorske narave uspešno zaključila še Aja Zamolo. Objavljamo tudi njeno nalogo:
Aja Zamolo: Idejna zasnova za naravoslovno učno pot Okrog Framskega gradu

Čistilne akcije
V našem planinskem društvu že kar nekaj let skrbimo za čisto okolje tako, da vsako leto spomladi organiziramo čistilno akcijo. Glede na velik odziv vse-slovenske čistilne akcije smo se ji pridružili tudi mi.
Iz vse-slovenske čistilne akcije apelirajo na nas in vas, da najprej popišemo divja odlagališča. Preberite več o tem.

Dvoživke na cestah
Ko se temperature spomladi dvignejo, se številne dvoživke odpravijo proti mrestiščem (jezerom, ribnikom, mlakam,..) in morajo premnogokrat prečkati ceste, ki sekajo njihove ustaljene selitvene poti. Če so te ceste prometne, so lahko zaradi množičnih pobojev ogrožene celotne populacije. Točke, kjer prihaja do povoza večjega števila dvoživk, imenujemo črne točke.

Ena izmed črnih točk leži tudi v naši neposredni bližini in sicer ob Slivniških ribnikih. Najmanj kar lahko naredimo v spomladanskih tednih, da tem majcenim bitjem omogočimo varno prečkanje ceste, je to, da zvečer ob prvem mraku (takrat se namreč dvoživke začnejo intenzivneje pomikati proti vodnim telesom) raje izberemo drugo pot in se izognemo cesti, ki vodi mimo Slivniškim ribnikom ter s tem rešimo življenje. Seveda pa bodimo pozorni tudi drugod, saj nikoli ne vemo kdaj in kje se bo kakšna dvoživka znašla pred kolesi našega avtomobila.

Pustimo žabam, da varno prečkajo ceste. Bodimo pozorni in glejmo na cestišče!

Načrtovane aktivnosti za leto 2012
predavanje Antona Polerja: Naše gobe (19. 3. 2012)
licenčni seminar za varuha gorske narave (25. 2. 2012)
čistilna akcija (24. 3. 2012)